اسلایدر

به وب سایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه خوش آمدید

شبکه های اجتماعی ; جذاب های پرخطر

شبکه های اجتماعی امروزه پیوندی به ظاهر ناگسستنی با زندگی روزمره ما پیدا کرده اند و اتفاقات و برنامه های روزانه ما را تحت الشعاع خود قرار داده اند . میزان استفاده از شبکه های اجتماعی آنلاین متاسفانه در کشور ما به ارقام تامل برانگیزی رسیده است و توجه بیشتر به آسیب های این شبکه ها امری ضروری به نظر می رسد.
طبق آمار منتشر شده در پایان خرداد ماه 1395 میانگین زمان استفاده از شبکه های اجتماعی در بین رده سنی 18 تا 30 سال به بیش از 5 ساعت در شبانه روز رسیده است که در مقایسه با کشورهای توسعه یافته اروپایی 5 برابر می باشد . در چنین فضایی به نظر می رسد نقش شبکه های اجتماعی از آنچه ما به آن می نگریم فراتر رفته و آسیب های جدی در انتظار جامعه ما می باشد .

به گفته متخصصین رشته ارتباطات موضوعاتی که در شبکه های اجتماعی مطرح می شوند ارتباط مستقیم با برداشت ها و فرهنگ هر جامعه دارد . ارتباط بی حد و مرز ، حس دیده شدن و شهرت طلبی و حس مشارکت جمعی از مهمترین عوامل گرایش به شبکه های اجتماعی می باشد . امروزه گستره استفاده از این شبکه ها به حدی رسیده است که در سازماندهی رویدادهای سیاسی بسیار اثرگذار هستند و نمونه هایی مثل انقلاب مصرو لیبی و جوسازی رسانه ای گروه تروریستی داعش از  بارزترین مثال های اثر گذاری شبکه های اجتماعی است .

یکی دیگر از آسیب های بزرگ فرهنگی که استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی در جامعه ما به وجود آورده است کاهش شدید سرانه مطالعه است . افراد در اوقات فراغت و زمان های آزاد خود به جای مطالعه منابع علمی و کتاب های تایید شده وقت خود را صرف مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی می کنند که همچنان بحث بر سر منابع و صحت و سقم آنها پابرجاست . با ادامه این روند بار دانش معتبر و موثق جامعه کاهش یافته و رواج شایعات بی پایه و اساس سرعت بیشتری می گیرد .

از دیگر آسیب های مهم شبکه های اجتماعی می توان به دگرگونی شیوه تعامل فرزندان با والدین اشاره کرد که منجر به نوعی جدایی عاطفی در خانواده ها شده است . استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی در فضای خانواده باعث ایجاد افسردگی و کمبود عاطفی در افراد می شود که تبعات آن با حضور فرد در جامعه پررنگ تر می شود .

هر چند استفاده نادرست از شبکه های اجتماعی و اینترنت آسیب های فراوانی به دنبال دارد اما نقش مثبت فضای مجازی را می توان در عرصه ی ظهور خلاقیت مورد تأكید قرار داد، زیرا فناوری دیجیتالی و جامعه ی شبكه ای، افراد را به سوی زندگی ای سوق داده است كه در آن می توانند با اتخاذ نقشی فعال و خلاق، به صورت فردی یا جمعی در ساختن چیزی جدید سهیم باشند، در فرایند هم آفرینی شركت كنند و به خودیابی خویشتن كمك كنند.

كیفیت آزادی بخشی اینترنت، كاربران اینترنتی را دعوت می كند تا به تفكر، تجربه، بازی، فعالیت های گروهی و ارتباط بپردازند، اینترنت همواره محیطی را خلق كرده است كه همگان می توانند با تكیه بر توانایی ها و استعدادهای خود دست به ابداع و خلاقیت بزنند، از میان رفتن محدودیت مكان، زمان، نبود كنترل و انتقاد، ناشناس ماندن، امكان خیال پردازی و تنوع گوناگون محیط های اینترنتی فرصت مناسبی را برای بروز خلاقیت فراهم می كند.

حسین میری - کارشناس فناوری اطلاعات


یکشنبه 10 مرداد 1395
08:20 ق.ظ
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic