اسلایدر

به وب سایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه خوش آمدید

وقتی گرداب فضای مجازی ما را در خود می کشد

فضای مجازی ، فضایی جذاب و در عین حال خطرناکی است؛خیلی خطرناک. فضایی که  راستی و ناراستی به شکل وحشتناکی درهم گره می خورد و نتیجه آن می شود که خواسته و ناخواسته گاه آبرویی می ریزد، حیثیت و موقعیت آدم ها صدمه می بیند ، سره از ناسره شناخته نمی شود، حقی ناحق می شود و آن می شود که نباید بشود.

موضوع مرگ کارگردان صاحب نام کشورمان، مرحوم عباس کیارستمی خیلی تلخ بود، کارگردانی که عاشق زندگی بود و دوست نداشت به این زودی دنیا را تنها بگذارد.

او حالا رفته است و امروز در خانه ابدی خود، زیر سایه درختان آرامستان لواسان آرام می گیرد، اما بی شک  نبودن او و حاشیه های مرگش آرامش را ازهمه دوستدارانش خواهد گرفت. اینکه چه اتفاقی در روند رسیدگی به درمان این مرد بزرگ سینمای ایران صورت گرفته، موضوعی است که وزیر بهداشت خواسته با دقت به آن رسیدگی شود و هرگونه کوتاهی احتمالی مورد واکاوی قرار گیرد و در صورت احراز قصور با متخلفان برخورد شود.

اما در این میان وظیفه ما به عنوان یک شهروند دوستدار کیارستمی چیست؟ آیا می توانیم و اجازه داریم در فضای مجاری، در شبکه های اجتماعی و در صفحات شخصی خودمان هر چه را شنیده ایم، به عنوان واقعیت بیان کنیم ، دیگران را قضاوت نماییم و در مقام محاکمه گری ناآگاه از ابعاد و جوانب موضوع حکمی صادر نماییم؟

حکایت این ماجرا همان اتفاقی است که بسیاری از ما مانند آن پزشک عمومی انجام می دهیم و بر اساس شنیده ها و نه تحقیق علمی و قابل دفاع در مورد مرگ این عزیز، در فیس بوک و اینستاگرام خود هر چه می خواهیم می نویسیم .

 ابعاد این اظهار نظرها به جایی می رسد که حالا همان پزشک در گفتگو با خبرگزاری ها اعتراف می‌کند: این ادعاها را صرفا براساس شنیده‌هایی از پزشک و غیرپزشک نوشته است و گمان نمی کرده  این گونه در چشم بر هم  زدنی فرا گیرشود!

دکترامید ربانی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، درباره علت انتشار این مطلب در صفحه فیس‌بوک و اینستاگرام خود می‌گوید:" من اصلا ایشان- کیارستمی- را در طول عمرم ندیده‌ بودم.  پربازیدترین مطلبی که در صفحه‌ شخصی خودم می‌گذارم ۲۵ لایک می‌خورد،‌ اما نمی‌دانم چه کسی مطلب من را منتشر کرد که این قدر بازتاب پیدا کرد و در تمام کانال‌ها و گروه‌ها منتشر شد. من درباره این موضوع تحقیق نکرده و فقط بر اساس شنیده‌ها نوشته بودم . ضمن آنکه حتی اگر این شنیده‌ها ازطرف پزشک متخصص هم باشد، نامعتبر است. من پزشک عمومی هستم،‌ اما اگر متخصص هم بودم باز هم نمی‌توانستم درباره روند درمان ایشان نظر بدهم، چون شرح عمل و پرونده را ندیده‌ بودم".

چنین است آقای دکتر عزیز! اگرکارکرد رسانه های مدرن را نشناسیم و نپنداریم با یک جمله ای، پاراگرافی ، کامنتی، چه بر سر خود و دیگران می آوریم ، چه بخواهیم و چه نخواهیم در گرداب خطرناک رسانه های مدرن که دیگر مطبوعات و خبرگزاری ها را در انتشار لحظه ای اخبار جا می گذارند گرفتار می شویم. ما برای ارتقای فرهنگی جامعه خود و پرهیز از قضاوت های عجولانه نیاز به یک رنسانس بزرگ داریم و آن  اینکه همه از خود شروع کنیم و بی تردید راهی جز این متصور نیست.

پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی همان گونه که وزیر دستور داده، باید با دقت بررسی شود و چنانچه آن گونه که شما نوشته اید ، قصوری صورت گرفته با متخلفان برخورد شود، اما ما باید بیشتر مراقب صفحات شخصی و فضای خطرناک مجازی باشیم، حواسمان باشد اعتبار سخن ما سرمایه ای بس بزرگ و ارزشمند است که با تلنگری از دست  می رود.

زهرا عرب - کارشناس روابط عمومی اداره روابط عمومی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی


دوشنبه 4 مرداد 1395
08:13 ق.ظ
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات