اسلایدر

به وب سایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه خوش آمدید

سواد سلامت، كلید پیشگیری از بیماری‌ها

سواد سلامت، مفهومی است كه توجه و بكارگیری مولفه‌های آن در زندگی بشر امروزی، ضرورت دارد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بحث در مورد موضوع مهم سواد سلامت، كه گفته شده ادبیات آن از سال 1970 میلادی در جهان، مطرح شده است، در زمانه ی فعلی كه بشر با انواع و اقسام بیماری‌های نوپدید، دست و پنچه نرم می‌كند، ضرورتی انكار ناپذیر است.

• تعاریف سواد سلامت

سواد سلامت (Health Literacy) به چه معناست و چگونه می‌توان سطح سواد سلامت مردم را افزایش داد ؟

از سواد سلامت، تعاریف متعددی شده است .به میزان توانایی افراد در به دست آوردن، تحلیل کردن و فهمیدن اطلاعات و خدمات اولیه بهداشتی که به آن نیاز دارند تا بتوانند در مورد مسائل مربوط به سلامتی خود تصمیم‌های درستی، اتخاذ کنند، سواد سلامت می‌گویند.

• توانایی درك و عمل به توصیه‌های بهداشتی

به زبان ساده، می‌توان گفت: سواد سلامت ،توانایی درك و سپس عمل به توصیه‌های بهداشتی و پزشكی متخصصان و كارشناسان سلامت در جهت حفظ و تامین سلامت است.

سواد سلامت، توان دسترسی، درك، ارزیابی و انتقال اطلاعات از طریق ترویج، حفظ و بهبود سلامت، در سراسر دوره زندگی است.

• اتخاذ تصمیمات درست برای حفظ سلامت

سواد سلامت، طیف گسترده ای از مهارت‌ها و شایستگی‌ها است كه افراد برای جست و جو، فهم، ارزیابی و استفاده از اطلاعات و مفاهیم سلامت به منظور انتخاب آگاهانه، كاهش خطرات و ارتقای كیفیت زندگی، بدست می آورند.

سواد سلامت یعنی: توانایی خواندن و درك اطلاعات سلامت به منظور قضاوت درست.

سواد سلامت، به معنای ظرفیت افراد برای بدست آوردن،پردازش و درك اطلاعات سلامت و خدمات اساسی مورد نیاز برای تصمیمات مناسب برای مراقبت از سلامت هم تعریف شده است.

• دلایل ضرورت افزایش سطح سواد سلامت مردم

سطح سواد سلامت قابل قبول، سبب می‌شود كه مردم در زمینه موضوعاتی كه با سلامت آنها گره خورده است، تفسیر و تحلیل مناسب داشته باشند و بیشتر و بهتر بتوانند از خود و اطرافیان خود، در برابر عوامل بیماری‌زا مراقبت كنند.

نتایج مطالعات مختلف، نشان داده است: در جوامعی كه سطح سواد سلامت مردم، از میزان قابل قبولی برخورداراست، هم مردم با نشاط‌ ‌تر ،سالم‌تر و پویاترند و هم دولت‌ها، كمتر متحمل هزینه‌های سرسام آور درمان می‌شوند و بدین ترتیب، هزینه‌هایی كه بناچار باید صرف درمان شود، صرف پیشگیری و بهداشت مردم خواهد شد و این مهم، كیفیت و سبك زندگی مردم را نیز بهبود می‌بخشد.

گفته شده است، افراد با سواد سلامت ناکافی، با احتمال کمتری، اطلاعات نوشتاری و گفتاری ارایه شده توسط متخصصان سلامتی را درک و به دستورات داده شده توسط آنها عمل می‌‌کنند، وضعیت سلامت ضعیف‌‌تری دارند و هزینه‌‌های پزشکی بیشتری را متحمل می كنند.

• سازمان بهداشت جهانی و سواد سلامت

سازمان بهداشت جهانی، از موضوع سواد سلامت، به‌عنوان یكی از مهم‌ترین شاخص‌های سلامت در كشورها یاد كرده است و از كشورها خواسته است كه به این مهم توجه كافی داشته باشند.

به همین دلیل، كشورهایی كه دارای نظام سلامت كارآمد هستند، برای افزایش سطح سواد سلامت مردم، سیاستگذاری می‌كنند و برنامه دارند.

به نظر می‌رسد، با توجه به اهمیت موضوع سواد سلامت، متولیان سلامت در تمام كشورها باید برنامه‌های كوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت برای این مهم طراحی كنند و با یاری رسانه‌ها در جهت افزایش سطح سواد سلامت مردم بكوشند.

تولید محتواهای آموزنده كه حاوی مطالب پیشگیرانه است توسط نظام‌های سلامت كشورها و سپس ارسال آن مطالب به رسانه‌ها و پس از آن انتشار آن توسط رسانه‌ها به مردم، می‌تواند در زمینه افزایش سواد سلامت مردم، بسیار تاثیر گذار باشد.

• توجه به سواد سلامت در برنامه‌های وزارت بهداشت

معاونت بهداشت وزارت بهداشت، توجه به بحث سواد سلامت را همواره در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است، چرا كه معتقدیم با برخورداری مردم از سطح قابل قبولی از سواد سلامت، برنامه‌هایمان در زمینه پیشگیری و بهداشت را با سرعت و قوت بیشتری ادامه خواهیم داد و در این راستا، همچون قبل نیازمند تعامل و همكاری بیشتر سایر وزارتخانه‌ها ، سازمان‌ها و ارگان‌های اجرایی كشور و از همه مهمتر رسانه‌ها هستیم.

رسانه‌ها می‌توانند با انتشار مطالب بهداشتی، آموزنده و متونی كه حاوی مطالب پیشگیرانه باشد، به افزایش سطح سواد سلامت مردم كمك كرده و در این زمینه یاری رسان متولیان سلامت باشند.

• سواد سلامت و برنامه‌های پیشگیری

یكی از راهكارهای اصولی برای پیشبرد برنامه‌های پیشگیری و بهداشت وزارت بهداشت، افزایش سطح سواد سلامت مردم است . سواد سلامت مردم آن‌گاه افزایش می‌یابد كه رسانه‌ها به طور مستمر محتواهای آموزشی كه متولیان سلامت

 

در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند را به اطلاع عموم مردم برسانند تا افكار عمومی بتوانند از این محتواها استفاده كنند و بدین ترتیب سطح سواد سلامت خود را افزایش دهند.

به بیان بهتر، سواد سلامت، كلید پیشگیری از بیماری‌هاست . برای افزایش سطح سواد سلامت مردم، نیاز به همكاری‌های بین‌بخشی وزارتخانه‌ها و سازمان‌هایی است كه به نوعی در حفظ و تامین سلامت مردم دخیل هستند و در این میان، نقش رسانه‌، بسیار تاثیر گذار و پر رنگ است

 

دكتر علی اكبر سیاری، معاون وزیر بهداشت


دوشنبه 4 مرداد 1395
08:05 ق.ظ
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic