اسلایدر

به وب سایت روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه خوش آمدید

آموزش عکاسی: وایت بالانس

عملکرد چشم ما طوری است که معمولاً شرایط مختلف نوری را با دمای مختلف رنگی هماهنگ می‌کند. یک دوربین دیجیتال برای داشتن یک عملکرد خوب رنگی باید پایه‌ای را که همان رنگ سفید می‌باشد، تشخیص دهد سپس براساس همین نقطة پایه، دیگر رنگ‌ها را می‌تواند محاسبه کند، مثلا اگر به یک دیوار سفید رنگ نور زرد بتابانیم آن دیوار به رنگ زرد دیده می‌شود و اما در واقع سفید رنگ است، در صورت تنظیم وایت بالانس به صورت دستی دوربین به خوبی می‌تواند تشخیص دهد که رنگ دیوار باید سفید باشد و ازاین‌رو تمام رنگ‌های دیگر را با هم‌ هماهنگ می‌کند تا دیوار به رنگ سفید دیده شود.

اگر می‌شد به دوربین بگوییم کدام شیء‌ در اتاق سفیدرنگ است و باید در عکس سفید بیفتد دوربین می‌توانست تفاوت‌های کنونی آن شیء و دمای صحیح سفید را تشخیص دهد و همه رنگ‌ها را با آن اختلاف تغییر دهد.

امروزه تمام دوربین‌های دیجیتال ویژگی تنظیم اتوماتیک وایت بالانس (AWB) را دارند، باتوجه به مارک دوربین بعضی از آنها بهتر کار می‌کنند، در کل AWB برای هوای ابری و آفتابی بسیار خوب کار می‌کنند، اما در نورهای تنگستن (زردرنگ) یا فلورسنت و (آبی رنگ) که بیشتر در منازل و مکان‌های سربسته استفاده می‌شود، بهتر است از تنظیم دستی وایت بالانس استفاده شود.


  دوربین‌های پیشرفته دیجیتال این امکان را دارند تا بتوانیم به طور دستی این بالانس سفیدی را انجام دهیم.


با تنظیم کادر کامل دوربین روی یک ورقه یا کارت سفیدرنگ و فشردن دگمه AWB (بالانس سفید خودکار) یا با تنظیم آن در منوی دوربین بالانس سفید را انجام می‌دهد بعد از آن هر عکسی دمای طیف نور مناسب خود را خواهد داشت. این کار بسیار ساده است و نباید از انجام آن بترسید و بعد از آن می‌توانید ببینید که کیفیت عکس‌های خانگی که در زیر نور مهتابی یا نور زرد گرفته شده است بسیار بهتر شده است.توجه داشته باشید هنگام تنظیم دوربین روی ورقه سفید رنگ ورقه کاملاً در زیر نور چراغ اتاق باشد، با تنظیم مناسب وایت بالانس می‌توانید عکس‌های بهتری بگیرید.با تنظیم وایت بالانس های مختلف می توان از یک منظره ثابت عکس های متفاوتی تهیه کرد


درجه های مختلف کلوین ((دمای رنگ )) که در منوی وایت بالانس دوربین وجود دارد باعث تغییر رنگ سوژه می شود و عکاسان خلاق می توانند از این خاصیت برای گیرا تر شدن موضوع استفاده کنند.


شنبه 1 خرداد 1395
08:26 ق.ظ
روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic